STATUT FUNDACJI RAZEM DLA SENIORA

 

ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1
Fundacja pod nazwą „Razem dla seniora”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez Milenę Kadela, zwaną dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusz Agnieszkę Dawińdziak z kancelarii notarialnej w Gdyni przy ulicy Władysława IV 17/15, Repertorium A nr 54890/2022 z dnia 14 marca 2022 roku, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz postanowień niniejszego Statutu.

§ 2
1. Fundacja zawiązana jest na czas nieoznaczony.
2. Fundacja posiada osobowość prawną.
3. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego oraz odpowiedników swojej nazwy w językach obcych.

§ 3
Siedzibą Fundacji jest miasto Gdynia.

§ 4
1. Fundacja będzie działać na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a dla właściwej realizacji celów Fundacji może działać poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Fundacja może być członkiem organizacji o podobnym profilu działalności.

ROZDZIAŁ II
CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI

§ 5
Do celów statutowych Fundacji należy działalność na rzecz i w zakresie::
a/ pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
b/prowadzenie działalności społecznie użytecznej na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych, obejmującej między innymi:
1. aktywizację tych osób w rożnych sferach życia,
2. zwiększanie komfortu codziennego ich życia oraz rehabilitacja zdrowotna,
3. wspieranie osób starszych w zakresie organizowania miejsca pobytu w placówkach zajmujących się pomocą osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym, w szczególności w zakresie zapewnienia całodobowej opieki oraz wyżywienia i rehabilitacji,
4. wspieranie działalności domów seniora,
5. organizowanie starszym grupowego żywienia oraz noclegu,
6.przecidziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych,
c/ ochrona i promocja zdrowia,
d/ działalność edukacyjna,
e/ wspieranie wolontariatu.

§ 6
Fundacja swoje cele realizuje w szczególności poprzez:
1/ pomoc w zakupie sprzętu dla osób starszych, niepełnosprawnych i przewlekle chorym,
2/ wsparcie finansowe placówek i podmiotów zajmujących się pomocą osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym, w szczególności w zakresie zapewnienia całodobowej opieki oraz wyżywienia i sprzętu,
3/ dofinansowanie zakupu lekarstw, miejsc pobytu w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym oraz inne formy pomocy finansowej dla tych osób,
4/ organizację szkoleń, stażów, kursów, rehabilitacji osób starszych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych,
5/ utrzymywanie stałych relacji z placówkami zajmującymi się pomocą osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym,
6/ inicjowanie i udział w przedsięwzięciach zbieżnych z celami Fundacji.

§ 7
Dla osiągnięcia swych celów statutowych Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych, osób fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, realizujących cele tożsame z celami statutowymi Fundacji.
ROZDZIAŁ III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI

§ 8
Majątek Fundacji stanowi Fundusz Założycielski w kwocie pieniężnej 10 000,00 złotych oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte bądź otrzymane przez Fundację w czasie jej działania.

§ 9
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym majątkiem.

§ 10
Właściwym ministrem jest Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

§ 11

1. Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
1. świadczeń Fundatorów;
2. darowizn, spadków i zapisów;
3. odsetek bankowych;
4. dochodów ze zbiórek i imprez publicznych;
5.dotacji i subwencji osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej;
6. dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego, praw majątkowych;
7. funduszy Unii Europejskiej;
8. funduszy przekazanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej.
2. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa długi spadkowe.
3. Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację dowolnych celów statutowych Fundacji.

ROZDZIAŁ IV
ORGANY FUNDACJI

§ 12
1. Organami Fundacji są:
1/ Zarząd,
2/ Rada Fundacji.
2. Fundatorzy mogą zostać powołani do Zarządu Fundacji lub Rady Fundacji.

§ 13
1. Zarząd składa się od jednej do trzech osób ( w tym Prezesa Zarządu) powoływanych przez Fundatora na czas nieokreślony i może być w każdej chwili przez nią odwołany w całości, bądź co do poszczególnych członków Zarządu.
2.Członkowie organu zarządzającego nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

§ 14
Do kompetencji Zarządu należy w szczególności:
1/ prowadzenie spraw Fundacji oraz reprezentowanie Fundacji na zewnątrz,
2/ składanie oświadczeń woli w imieniu Fundacji oraz zaciąganie zobowiązań,
3/ składanie wniosków dotyczących działalności Fundacji,
4/ sprawowanie nadzoru nad majątkiem Fundacji,
5/ przyjmowanie dotacji, darowizn, spadków i zapisów oraz zarządzanie nimi,
6/ podejmowanie decyzji w zakresie dyspozycji majątku Fundacji na poszczególne cele wskazane w Statucie,
7/ prowadzenie polityki kadrowej Fundacji, w szczególności ustalanie wielkości zatrudnienia, zasad wynagradzania oraz wielkości środków przeznaczonych na wynagrodzenia.

§ 15
1. Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
2. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb.
3. Posiedzenia Zarządu może zwołać każdy jego członek samodzielnie, przesyłając informację o terminie pocztą elektroniczną, na co najmniej 3 dni przed planowanym spotkaniem, a w przypadku braku takiej możliwości listem poleconym na co najmniej 7 dni przed spotkaniem.
4. Zawiadomienie nie jest konieczne, gdy wszyscy członkowie Zarządu wyrażą zgodę na zwołanie posiedzenia z pominięciem trybu określnego w ust. 3.
5. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.

§ 16
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa każdy członek Zarządu samodzielnie.

§ 17
Rada Fundacji jest kolegialnym i niepodległym Zarządowi organem o charakterze kontrolnym i nadzorczym Fundacji.

§ 18
1. Rada Fundacji składa się z 2 do 6 członków i jest wybierana na pięcioletnią kadencję.
2. Członków Rady Fundacji powołuje i odwołuje fundator – Milena Kadela, a w razie jej śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych kompetencję tę przejmuje Marlena Modzelewska , a w razie jej śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych – pozostali spadkobiercy ustawowi Mileny Kadela, którzy powołani do dziedziczenia nie odrzucili spadku, decydując większością głosów.
4. Członkowie Rady Fundacji:
– nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
– nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
5. Rada Fundacji jest powoływana na pięcioletnią kadencję, przy czym istnieje możliwość ponownego wyboru danej osoby do składu Rady Fundacji.

§ 19
1. Rada Fundacji pracuje na posiedzeniach, które odbywają się w razie zaistnienia takiej potrzeby, nie rzadziej niż raz do roku.
2. Uchwały Rady Fundacji zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej 2 członków.
3. Członkowie Rady Fundacji swoją funkcję pełnią nieodpłatnie.
4. Posiedzenia może zwołać każdy Członek Rady Fundacji oraz Zarządu Fundacji, wysyłając za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej zaproszenia, w których zawiadamia Członków Rady o planowanym porządku obrad Rady Fundacji.
5. W posiedzeniach Rady Fundacji może uczestniczyć Członek Zarządu Fundacji. Przy czym Członek Zarządu uczestniczy w posiedzeniach Rady Fundacji wyłącznie w celu udzielania wyjaśnień.
6. Z przebiegu posiedzeń Rady Fundacji spisuje się protokoły.

§ 20
Do kompetencji Rady Fundacji należy:

1/nadzór nad działalnością Zarządu Fundacji w szczególności w zakresie zgodności działań Zarządu Fundacji z przepisami prawa, postanowieniami Statutu i wewnętrznymi regulacjami.
2/ wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd Fundacji;
3/ wspieranie Fundacji od strony promocyjnej;
4/ rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych;
5/ rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu Fundacji oraz udzielanie Członkom Zarządu Fundacji absolutorium z działania.

ROZDZIAŁ V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 21
1. Majątek Fundacji nie może być przeznaczany dla udzielania pożyczek lub zabezpieczeń zobowiązań majątkowych na rzecz Fundatorów, członków organów Fundacji, pracowników oraz osób z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej w treści niniejszego paragrafu „osobami bliskimi”.
2. Majątek Fundacji nie może być przekazywany na rzecz Fundatorów, członków organów Fundacji lub pracowników oraz ich osób bliskich, o których mowa w ust.1 niniejszego paragrafu, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
3. Majątek Fundacji nie może być wykorzystywany na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
4. Zabrania się zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

§ 22

1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów dla których została powołana lub wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
2. Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje fundator – Milena Kadela; w razie jego śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych kompetencję tę przejmuje jego Marlena Modzelewska, a w razie jej śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych – pozostali spadkobiercy ustawowi Mileny Kadela, którzy powołani do dziedziczenia nie odrzucili spadku, decydując bezwzględną większością głosów.
3. Decyzję o likwidacji podejmuje fundator Milena Kadela; w razie jej śmierci albo utraty zdolności do czynności kompetencję tę przejmuje Marlena Modzelewska, a w razie jej śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych – pozostali spadkobiercy ustawowi Mileny Kadela, którzy powołani do dziedziczenia nie odrzucili spadku, decydując bezwzględną większością głosów.
4. Decyzja o likwidacji oraz powołania likwidatora następuje poprzez podjęcie stosownej uchwały na piśmie.

§ 23
Majątek pozostały po likwidacji Fundacji przekazuje się na rzecz instytucji, których cel odpowiada celom Fundacji.

§ 24
1. Zmiana Statutu, w tym w zakresie celów Fundacji, należy do kompetencji Fundatora, a w razie jej śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych kompetencję tę przejmuje Marlena Modzelewska a w razie jej śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych – pozostali spadkobiercy ustawowi Mileny Kadela, którzy powołani do dziedziczenia nie odrzucili spadku, decydując bezwzględną większością głosów.
2. Zmiana Statutu Fundacji następuje poprzez podjęcie stosownej uchwały na piśmie, pod rygorem nieważności i przyjęcie tekstu jednolitego Statutu Fundacji.

§ 25
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Gdynia, dnia 14 marca 2022 r.